Saturday, February 1, 2014

New Norfolk High School awards for 2013

AN impressive list of awards was presented to successful students at New Norfolk High School's annual prizegiving assembly in December. Congratulations to all recipients and to the donors who make the awards possible.

GRADE 10 major awards
New Norfolk High School Medal: Sophie Briggs and Tara Maddox
Dux of New Norfolk High School: Sophie Briggs
Caltex Best All Rounder Medal: Tyson Gray
ADF Long Tan Leadership & Teamwork Award: Sophie Briggs
Uniting Church Personal Endeavour and Commitment to Personal Growth Award: Alex Kemp
Senator Carol Brown Award for Personal Endeavour: Emma Mutton
Pat Blackwell Community Service and Citizenship Award: Tara Maddox
David Jefferson Memorial Award for Service to the School Community: Caitlin Carnes
Apex Shield for Citizenship, Service and Fellowship over 4 years: Sophie Briggs and Caitlin Carnes
Nick McKim MHA Global Citizen Award for Thinking Globally, Acting Locally: Hayley Roberts
AJ & IA Pearson Award for Achievement in Public Speaking: Sophie Briggs
Rebecca White MHA Encouragement Award for Grade 10: Hannah Murray
Michael Graham Memorial Trophy for Boys Sport & Sportsmanship: Tyson Gray
Tina and Stephen Rhodes Memorial Award for Girls - Outstanding Values in Sport: Alice Mutton

Bursaries
Norske Skog Bursaries for students proceeding to college education:   Caitlin Carnes, Jessica Hall, Alice Mutton, Mitchell Rice
Claremont College Bursary for students proceeding to Claremont College: Travis Wesley
Magra CWA Vocational Bursary for a student proceeding to a VET Course: Emma Mutton
The UTAS Sylvia & Charles Viertel Charitable Foundation Springboard to Higher Education Bursary: Jaycob Martin

Subject Achievement Awards
Phil Lake Award for Mathematics: Jaycob Martin
Tim Morris MHA Award for Science: Jaycob Martin
Damian Bester Award for Society and History: Caitlin Carnes and Tyson Gray
NNHS English Award: Sophie Briggs
NNHS Health and Wellbeing Award: Tyson Gray
NNHS Vocational and Applied Learning Award - Personal Futures: Ella Williams
NNHS Vocational and Applied Learning Award - Foods: Caitlin Carnes
NNHS Vocational and Applied Learning Award - Materials, Design and Technology: Jacob Daley
NNHS Performing Arts Award - Dance: Hayley Roberts
NNHS Performing Arts Award - Music: Jackson Simpson
NNHS Visual Arts Award: Sarah Clarke

Grade 9 Awards
Derwent Valley Council Award for Outstanding Achievement across the Curriculum: Zara Bender
Derwent Valley Masonic Lodge Best Grade 9 All Rounder Award: Charlie Stewart
Lions Club of New Norfolk Community Service & Citizenship Award: Acacia Fenton
Claremont Rotary Club Award for Exemplary Commitment to the values of Education: Adriel Sayson
Derwent Valley Sports and Recreation Centre Encouragement Award: Jye Hay Mackenzie
Dick Adams Award for Achievement in Maths and English: Charlie Stewart
Mathematical Association of Tasmania Award for Consistent Effort in Mathematics: Adriel Sayson
FH Dixon Bequest for Achievement in Public Speaking: Ella Browning
The Gazette Award for Achievement in Communications: Zara Bender

Grade 8 Awards
Commonwealth Bank Best All Rounder Award: Jaidyn Daniels
Tasmanian Alkaloids Award for Exemplary Commitment to the Values of Education: Caitlin Wesley
RSL Award for Improvement and Consistent Effort: Mitchell Booth
Michael Polley MHA Award for Outstanding Achievement across the Curriculum: Isabella Darey
Lachlan CWA Memorial Committee Encouragement Award: Kyle Jones
Dazeley Award for Service to the School Community: Jaidyn Daniels
Forestry Tasmania's Care for People Award: Isabella Darey
Rene Hidding MHA Award for Achievement in Health and Wellbeing: Zak Booth
Mark Shelton Award MHA for Upholding the School Values and Being a Professional Student: Alice Clarke
Derwent Valley Concert Band Award for Achievement in Music: Jaidyn Daniels
Hair and Beauty Secrets Reading Award: Isabella Darey

Grade 7 Awards
Commonwealth Bank Best Grade 7 All Rounder Award: Brianna Fenton
RSL Award for Improvement and Consistent Effort: Melissa Gleeson
Craig Farrell MLC Award for Community Service & Citizenship: Campbell Evans
Primary Schools Outstanding Achievement across the Curriculum (Fairview Primary): Campbell Evans
Primary Schools Outstanding Achievement across the Curriculum (Molesworth Primary): Natasha Winter
Primary Schools Outstanding Achievement across the Curriculum (New Norfolk Primary): Ellie Hayton
Lachlan CWA Memorial Committee Encouragement Award: Suzzanne Clarke
The Shoe Mart Sport and Sportsmanship Award: Rowan Thomason and Chloe Tassell
New Norfolk High School Award for Upholding the School Values and Being a Professional Student: Jessie Ure
Hair and Beauty Secrets Reading Award: Jye Wilton


No comments:

Post a Comment