Friday, December 28, 2012

NNHS annual awards night

Tyson Gray receives an award
NEW Norfolk High School's annual prizegiving assembly at the Derwent Valley Sport and Recreation Centre earlier this month recognised the efforts of a long list of achievers in all grades. Congratulations to all recipients and to the donors who make the awards possible.

Bursaries and major awards
Norske Skog Bursary for students proceeding to college education in 2013: Caitlin Carnes, Jessica Hall, Alice Mutton, Mitchell Rice.
Claremont College Bursary for a student proceeding to Claremont College in 2013: Travis Wesley
Magra CWA Bursary for a student proceeding to a Vocational Education and Training Course: Emma Mutton

Sylvia & Charles Viertel Charitable Foundation Springboard to Higher Education Bursary: Jaycob Martin
Caltex Grade 10 Best All Rounder Medal: Tyson Gray
Dux of New Norfolk High School: Sophie Briggs
New Norfolk High School Medal for the most outstanding student: Sophie Briggs and Tara Maddox


Subject Achievement Awards 
Phil Lake Award for Mathematics: Jaycob Martin
NNHS English Award: Sophie Briggs
Damian Bester Award for Society and History: Caitlin Carnes and Tyson Gray
Tim Morris MHA Award for Science: Jaycob Martin
NNHS  Health and Wellbeing Award: Tyson Gray
NNHS Vocational & Applied Learning  Award - Personal Futures: Ella Williams
NNHS Vocational & Applied Learning  Award - Foods: Caitlin Carnes
NNHS Vocational & Applied Learning  Award - Materials, Design & Technology: Jacob Daley
NNHS Performing Arts Award - Dance: Hayley Roberts
NNHS Performing Arts Award - Music: Jackson Simpson
NNHS Visual Arts Award: Sarah Clarke

 

Grade 10 Awards
Uniting Church Personal Endeavour and Commitment to Personal Growth Award: Alexandra Kemp
Senator Carol Brown Award for Personal Endeavour: Emma Mutton
Rebecca White MHA Encouragement Award: Hannah Murray
A.J. & I.A. Pearson Award for Achievement in Public Speaking: Sophie Briggs
Tina and Stephen Rhodes Memorial Award for Girls' Outstanding Values in Sport: Alice Mutton
Michael Graham Memorial Trophy for Boys' Sport & Sportsmanship: Tyson Gray
Australian Defence Force Long Tan Leadership & Teamwork Award: Sophie Briggs
David Jefferson Memorial Award for Service to the School Community: Caitlin Carnes
Pat Blackwell Community Service and Citizenship Award: Tara Maddox
Apex Shield for Citizenship, Service and Fellowship over 4 years: Sophie Briggs and Caitlin Carnes
Nick McKim MHA Global Citizen Award for Thinking Globally, Acting Locally: Hayley Roberts


An award for Charlie Stewart
Grade 9 Awards 
Merit Awards: Daniel Coppleman, Brodie Fletcher, Corey Hansch, Travis Harris, Jessica Hutchins, Samantha Lester, Caitlin Smith
Dick Adams MHR Award for Achievement in Maths and English: Charlie Stewart
The Gazette Award for Achievement in Communications: Zara Bender
Mathematical Association of Tasmania Award for Consistent Effort in Maths: Adriel Sayson
Derwent Valley Sport and Recreation Centre Encouragement Award: Jye Hay Mackenzie
Lions Club of New Norfolk Community Service & Citizenship Award: Acacia Fenton
Claremont Rotary Club Award for Exemplary Commitment to the Values of Education: Adriel Sayson
Derwent Valley Council Award for Outstanding Achievement across the Curriculum: Zara Bender
Derwent Valley Masonic Lodge Grade 9 Best All Rounder Award: Charlie Stewart
F.H. Dixon Bequest for Achievement in Public Speaking: Ella Browning


Jaidyn Daniels rewarded
Grade 8 Awards
Merit awards: Nathasja Duindam, Abby Hay, Shaniah Smith, Nicholas Toth, Jordyn Wilton
Lachlan CWA Memorial Committee Encouragement Award: Kyle Jones
Forestry Tasmania "Care for People" Award: Isabella Darey
Dazeley Award for Service to the School Community: Jaidyn Daniels
RSL Award for Improvement and Consistent Effort: Mitchell Booth
Tasmanian Alkaloids Award for Exemplary Commitment to the Values of Education: Caitlin Wesley
Mark Shelton MHA Award for Upholding the School Values and Being a Professional Student: Alice Clarke
Michael Polley MHA Award for Outstanding Achievement across the Curriculum: Isabella Darey
Commonwealth Bank Grade 8 Best All Rounder Award: Jaidyn Daniels
Rene Hidding MHA Award for Achievement in Health and Wellbeing: Zak Booth
Derwent Valley Concert Band Award for Achievement in the Arts - Music: Jaidyn Daniels
Hair & Beauty Secrets Reading Award: Isabella Darey


Brianna Fenton rewarded
Grade 7 Awards
Merit awards: Haidee Connor, Jacob George, Liam Knowles, Chloe Morgan, Taleah Oates, Jack Thompson, Abbey Turner
Outstanding Achievement across the Curriculum (for a former Fairview Primary student): Campbell Evans
Outstanding Achievement across the Curriculum (for a former Molesworth Primary student): Natasha Winter
Outstanding Achievement across the Curriculum (for a former New Norfolk Primary student): Ellie Hayton
Hair & Beauty Secrets Reading Award: Jye Wilton
Lachlan CWA Memorial Committee Encouragement Award: Suzzanne Clarke
RSL Award for Improvement and Consistent Effort: Melissa Gleeson
Craig Farrell MLC Award for Community Service & Citizenship: Campbell Evans
The Shoe Mart Sport and Sportsmanship Award: Chloe Tassell and Rowan Thomason
New Norfolk High School Award for Upholding the School Values and Being a Professional Student: Jessie Ure
Commonwealth Bank Grade 7 Best All Rounder Award: Brianna Fenton


No comments:

Post a Comment